Slovník pojmů
Bazický bod
Jedná se o setinu z jednoho procenta, rovná se tedy 0,01 %. Bazický bod měří především změnu úrokových sazeb, ale i další procentuální změny. Například změna úrokové míry z 0,5 % p. a. na 0,75 % p. a. znamená změnu o 25 bazických bodů (bp).
Benchmark
Benchmark označuje referenční hodnotu, podle které lze měřit výkonnost určitého cenného papíru, investičního fondu, nebo investičního manažera. Například v oblasti akcií bývá jako benchmark často používán vývoj trhu daný určitým indexem. Podílový fond investující do velkých amerických firem si jako benchmark pravděpodobně zvolí index S&P 500 a aktivním výběrem se bude snažit překonávat jeho vývoj. Dlouhodobě většina portfolio manažerů za trhem (= benchmarkem) zaostává. Naopak burzovně obchodovatelné fondy (ETF) ve většině případů vývoj trhu skrze index pasivně sledují a přináší výnos na jeho úrovni.
Beta koeficient
Beta koeficient se využívá k měření volatility daného cenného papíru vůči širšímu trhu. Nejčastěji je beta využívána v rámci modelu oceňování kapitálových aktiv (CAPM). Pokud je koeficient beta nižší než 1, znamená to, že je cenný papír méně volatilní než trh. Pokud je beta vyšší, například 1,4, znamená to, že je akcie volatilnější. V tomto případě by měla být o 40 % více volatilní než trh. Negativní beta znamená, že se instrument pohybuje v opačném směru než trh.
Bid
Bid označuje cenu poptávky, tedy nejlepší cenu, za kterou je v daný moment možné instrument prodat. Tuto cenu určují kupující, jelikož se jedná o maximální cenu, kterou jsou ochotni akceptovat, a při které daný instrument koupí. Opakem bidu je ask. Rozdíl mezi těmito částkami se označuje jako spread.
Bitcoin
Bitcoin je nejstarší a nejrozšířenější kryptoměnou na světě. Jeho zásoba je omezena na 21 milionů BTC, které se postupně uvolňují do oběhu při tzv. těžení, čímž se stává možným uchovatelem hodnoty. Poslední bitcoin bude vytěžen přibližně v roce 2140, již teď jich je však v oběhu více než 19 milionů.
Blockchain
Blockchain je řetězec záznamů (bloků) o všech provedených transakcích, které se udály v kryptoměnové síti. Díky tomu lze zajistit, že nikdo neutratí své mince dvakrát ani si nevytvoří nové mince, které mu nepatří.
Blue chips
Obrovské společnosti s vynikající pověstí. Jejich tržní kapitalizace se často pohybuje ve stovkách miliard dolarů a zpravidla patří mezi vedoucí společnosti ve svém oboru. Ve většině případů se jedná o finančně zdravé společnosti s pravidelnými zisky a dlouhodobě vyplácenou dividendou. Z těchto důvodů se jedná o oblíbené firmy investorů. Patří mezi ně například Coca-Cola, Disney nebo McDonald's.
Broker
Brokeři zprostředkovávají přístup ke kapitálovému trhu pro své klienty tak, že nakupují a prodávají cenné papíry na jejich účet. K této činnosti brokera opravňuje licence obchodníka s cennými papíry (OCP) udělovaná Českou národní bankou. Pokud investujete na Portu, nepotřebujete už žádné další registrace u brokerů třetích stran – vše totiž zaštiťuje Wood and Company, naše mateřská společnost a největší obchodník na pražské burze.
Burza
Místo, kde se organizovaným způsobem soustřeďuje nabídka a poptávka. Obchoduje se se vzájemně zastupitelnými předměty, které se na burze fyzicky nenacházejí. Existuje několik druhů burz – s cennými papíry, zbožová, devizová nebo burza lodního prostoru. Burzovní obchody probíhají pravidelně v určitou dobu. Pro obchodování platí přesná pravidla.
Býčí trh
Býčí trh označuje finanční trh, v rámci kterého stoupají ceny. Nejčastěji se pojem využívá v souvislosti s akciovým trhem, lze na něj narazit ale i u nemovitostního trhu, dluhopisů, komodit nebo měn. U akcií se o býčím trhu mluví nejčastěji ve chvíli, kdy cena akcií vyroste o 20 %, obvykle po poklesu o 20 % (= medvědí trh) a před dalším 20 % poklesem. Býčí trh může trvat měsíce, ale klidně i celé roky. Například americké akcie měřené indexem S&P 500 zaznamenaly historicky nejdelší býčí trh mezi březnem 2009 a únorem 2020. Opakem býčího trhu je medvědí trh.