Slovník pojmů
S&P 500
Akciový index S&P 500 patří k nejdůležitějším indexům světa a zahrnuje akcie 500 největších amerických společností obchodovaných na burze. Bývá považován za nejspolehlivější indikátor amerického trhu. Více si můžete přečíst zde.
Sekundární trh
Místo, kde investoři nakupují a prodávají cenné papíry, které již vlastní. Nejčastěji se na sekundárním trhu obchoduje s akciemi. Nejznámější burzy jako New York Stock Exchange (NYSE) a NASDAQ patří mezi sekundární trhy.
Sekuritizace
Proces přeměny různých finančních aktiv na obchodovatelný finanční nástroj. Tento nástroj je následně prodáván investorům. Teoreticky je možné sekuritizovat jakékoliv finanční aktivum, v praxi dochází nejčastěji k sekuritizaci úvěrů. Příkladem jsou hypoteční zástavní listy (MBS), do kterých banky zabalí jednotlivé hypoteční úvěry, rozdělí podle rizika a jednotlivé díly prodávají investorům ve formě dluhopisů.
Smart beta
Smart beta je kombinací výhod pasivního investování a aktivních investičních strategií. Zpravidla jsou firmy do portfolia vybírány na základě určitých kritérií, ale nedochází k podrobnému zkoumání fundamentů. Může tak jít například o společnosti s nízkou tržní kapitalizací, malou volatilitou nebo třeba nízkým poměrem mezi tržní cenou a čistým ziskem (P/E). V případě smart beta ETF jsou obvykle poplatky nižší než u aktivně spravovaných fondů a něco vyšší než u čistě pasivních ETF.
Spekulace
Spekulací rozumíme proces obchodování s aktivem nebo provádění finanční transakce, která je založena na očekávání spekulanta o pohybu cen aktiva nebo vývoje kurzů. Ten se snaží na těchto pohybech vydělat. Jedná se o velmi rizikovou transakci. Vysoké riziko však může být velmi zajímavě vykompenzováno v podobě obrovského zisku, kterého lze touto operací dosáhnout.
Spot
Spotovým obchodem rozumíme nákup nebo prodej měny, cenného papíru či komodity, kdy je datum sjednání obchodu shodné s datem jeho vypořádání (převod částek). Spotové transakce probíhají na spotovém trhu.
Spread
Rozdíl mezi nákupním a prodejním kurzem měny, akcie, dluhopisu nebo jiného aktiva. Jinými slovy se jedná o hodnotu, o kterou se liší nejvyšší nabízená cena a nejnižší poptávaná cena.
SRRI
Syntetický ukazatel rizika hodnotí rizikovost fondu na stupnici 1 až 7. Hodnocení vychází z jeho historické volatility. Čím nižší ukazatel je, tím méně rizikový by daný fond měl být. Hodnoty 1 obvykle nabývají velmi konzervativní fondy peněžního trhu, hodnoty 7 naopak exotičtější akciové trhy – například u některých rozvíjejících se zemí.
Stagflace
Kombinace vysoké inflace s pomalým ekonomickým růstem a vysokou mírou nezaměstnanosti. Mezi období stagflace lze řadit například 70. léta ve Spojených státech.
Státní dluhopisy
Dluhopisy vydávané státem, v případě České republiky jsou vydávány Ministerstvem financí. Státní dluhopisy jsou ze všech tipů dluhopisů obecně nejméně rizikové, proto je kupují zejména institucionální investoři (banky, fondy, pojišťovny...). Vzhledem k nízkému riziku se ke státním dluhopisům pojí i nižší výnos, který v případě rozvinutých států často nepřesahuje úroveň inflace. Státy vypůjčené peníze používají na investice, svůj provoz nebo k samotnému splácení státního dluhu. Stejně jako u firem může dojít i k bankrotu státu, nelze proto tvrdit, že státní dluhopisy jsou zcela bezrizikovou investicí.
Stock picking
Stock picking je aktivita, kdy analytik nebo investor systematicky analyzuje určitou akcii, aby se rozhodl o tom, jestli ji přidá do svého portfolia. Tento přístup je označován jako aktivní správa.